SNINU ČAKÁ V AUGUSTE PORIADNA ROCKOVÁ NÁDIELKA

ROCK POD KAMEŇOM

GUANO APES (Ger)
EDGUY (Ger)
MIKE TERRANA (Usa)
SONATA ARCTICA (Fin)
DIE HAPPY (Ger)
INÉ KAFE (Svk)
a mnoho ďalších…

12. – 13.8.2011, Snina – Sninské rybníky

12. a 13. augusta 2011 na Sninských Rybníkoch sa už po deviatykrát uskutoční medzinárodný hudobný festival Rock pod Kameňom. Ani tentokrát nebudú chýbať zvučné mená, ktoré sú zárukou ozajstnej dávky rocku, metalu a punku. O kom teda hovoríme? Čo poviete na mená ako MIKE TERRANA, GUANO APES, INÉ KAFE, EDGUY, či SONATA ARCTICA?
K najšpičkovejším bubeníkom sveta jednoznačne patrí Mike Terrana. Originálne, nenahraditeľné bubenícke umenie spája hudobné štýly s melodickými tónmi, s orchestrálnou hudbou a podobne. Jeho meno sa spája s projektom Rage a momentálne so speváčkou Tarjou.  Pôvodom Američan, momentálne usadený „Nemec“, zatiaľ rodinu nemá a baví ho život potulného muzikanta. Obdivovateľ Franka Sinatru. Človek, z ktorého vyžaruje charizma, si splnil hudobný cieľ. Je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Mike má najčerstvejšie na konte projekt Sinfonica. Pracoval na ňom zhruba dva roky a interpretoval tu podľa svojho „gusta“ klasickú hudbu. Mike začal hrať ako osemročný. Keďže sa mu lekcie bicích zdali nudné, stal sa samoukom. Famózny päťdesiatjedenročný Mike s takmer tridsaťročnou kariérou už Sninu navštívil. Čo si na nás pripravil teraz? Nechajme sa prekvapiť! Jedno je však isté – na jeho koncert sa nezabúda.
 
Kapelu Guano Apes pozná určite nejeden z nás.  Tí, ktorí si všetko prekladajú, zistia, že názov znamená netopierí trus ľudoopov. Hovoríme o crossoverovej, rockovo založenej štvorčlennej hudobnej skupine pochádzajúcej z Nemecka. Speváčku Sandru Nasic, milujúcu snowboarding a spánok, často porovnávajú so speváčkou Gwen Stefani z No Doubt, čomu sa Sandra ale neteší. O tom, že je šikovné žieňa, svedčí aj plynulé ovládanie štyroch jazykov, písanie textov a produkovanie videoklipov. K zakladajúcim členom kapely patrí modrooký bubeník Dennis Poschwatta. Divoch za bicími a zároveň komediant v kapele svojsky zakončuje koncerty, na čo sa môžeme určite tešiť aj na tohtoročnom festivale. Guano Apes urobili ryhu do hudobného sveta hitom Open your eyes, na ktorý natočili aj videoklip. Veríme, že kapela sa na festivale predstaví aj s jej novým albumom Bel Air, kde sa môžeme započúvať do výrazných gitár, no aj pomalších častí.

 
Medzi ďalšiu hudobnú „pecku“, ktorá vystúpi na festivale patrí aj skupina Sonata Arctica. Fínska speedmetalová kapela hrajúca progresívny rock navštívi Sninu v piatok. Pätica hudobníkov na čele so spevákom Tonym Kakkom, fungujúca spolu od roku 1996, má na konte desať albumov, z toho najnovší z roku 2009 s názvom The Days of Grays /súhrn doterajšej tvorby/. Tony Kakko je známy ako „sladkosťový“ kráľ, ktorý na otázku prečo začal hrať, odpovedá zásadne protiotázkou prečo si začal dýchať. Skupina sa slovenským fanúšikom predstavila už viackrát a uvidíme aký kotol pod sebou strhnú na sninskej pôde.

Spevák a frontman nemeckej kapely Edguy, Tobias, sa ako s prvým hudobným nástrojom zoznámil s organom. To, že skončí pri heavymetale, určite netušil. Čím by bol, keby nebol hudobníkom? Vraj niečím, čo je hlučné, otravné a výstredné. Skupina, ktorá podľa vlastných slov nevie oddychovať a vždy vydáva zo seba všetko, aby každý člen uspokojil svoje ego, sa určite bude snažiť ostať vernou svojej povesti aj v Snine. Neostáva nám nič iné, len vydržať do augusta a počkať si na to, čo zahrnú do playlistu.
 
Skupinu Die Happy preslávila u nás najmä Marta Jandová, Češka žijúca v Nemecku, keď sa stala porotkyňou súťaže Superstar. Dcéra známeho otca, vynikajúceho muzikanta, stále dokazuje, že jej úspech nie je dôsledkom konexií. Bola by určite škoda, ak by z nej bola tlmočníčka, ako pôvodne chcela, a nie speváčka. Die Happy existujú spolu vo štvorke už od roku 1993, aj keď nie v tomto aktuálnom zložení – to znamená, že už majú osemnásť! Za ten čas toho stihli veľa. Trinásť albumov, kopec singlov, množstvo koncertov, festivaly, ktorých atmosféru majú veľmi radi. Veríme, že všetci mega dávku rock´n´rollu prežijeme a ich posolstvo vyplývajúce z názvu – umrieť šťastný – si odnesieme domov.
 
Keď sa na pódiu vybalí jedna z českých najobľúbenejších skupín Divokej Bill, hneď je na pódiu rušno. Bodaj by nie, veď len samotných členov je osem. A takéto obsadenie teda dokáže vyčariť skutočnú zábavu! Neopakovateľne kombinujú v svojej tvorbe zmes folku, rocku a keltskej hudby, čo si jednoducho nemožno nechať ujsť! Najnovšie majú na svojom konte v marci vydanú „výberovku“ z tvorby z rokov 2000-2010 a v septembri plánujú neuveriteľný, v poradí tisíci koncert. Chalani obľubujú atmosféru pod holým nebom, a tak budú mať príležitosť ukázať sa aj na našom festivale. Tešíme sa nich!

Iné kafe má momentálne vonku nový singel Ani minútu. Ani minútu, veríme, nemusíme váhať, či táto kapela má fanúšikov. Od tých najmenších, až po tých starších, ktorí na Iné kafe „frčali“ z čias ešte ich Ružovej záhrady. S malou pauzou v roku 2006, no s veľkým príchodom o štyri roky neskôr, sa opäť vracajú na scénu, čím potešili nejedného „inekafáča“.  Čo môže byť lepším dôkazom ako to, že v Bratislave vypredali koncert za tri a pol hodiny?

Toto bola len ochutnávka veľkých mien, pre ktoré sa určite oplatí pricestovať na východ Slovenska. Z tých začínajúcich a zabehnutejších je určite správne spomenúť kapely ako Horská chata alebo Zoči voči. Príďte vidieť a zažiť oveľa viac, príďte si pre neopakovateľné zážitky do Sniny na Rock pod Kameňom!
 
Web: www.rockpodkamenom.sk

Tlačová správa