THERION PRVÝKRÁT NA SLOVENSKU: TEŠTE SA NA EXKLUZÍVNU ŠOU!

Na Slovensko prichádza po prvýkrát jedna z najvýraznejších svetových symphonic metalových kapiel – švédska metalová legenda THERION predstaviť slovenskému publiku (a nielen jemu) svoju doterajšiu tvorbu.

 

Jedna z najväčších udalostí na hudobnej scéne! THERION prvýkrát na Slovensku! Tešte sa na exkluzívnu šou!

THERION (Swe)
plus special guest

Nedeľa 18.10.2015, Bratislava – Majestic

Kapela bola založená v roku 1987 Christoferom Johnssonom, najskôr pod názvom BLITZKRIEG, neskôr bola skupina premenovaná na MEGATHERION. Názov Megatherion má svoj pôvod v starej gréčtine „To mega therion“, čo je prekladané ako veľké zviera a je taktiež spomínané v Biblii v Zjavení svätého Jána ako číslo šelmy/beštie. Po krátkej dobe bol  názov Megatherion skrátený len na THERION. Lídrom kapely je spomínaný Christofer Johnsson, ktorý je zároveň aj mozgom celej kapely.

Prvé vydané demá a albumy ako „Of Darkness“ a „Beyond Sanctorum“ boli v znamení death metalu. Na ďalších albumoch „Symphony Masses – Ho Drakon“ a „Lepaca Kliffoth“ sa začali prejavovať prvky vážnej a orchestrálnej hudby, vplyvy perzskej a arabskej kultúry v kombinácii s death metalom. Skupina začala používať viac klávesov a dokonca na albume „Lepaca Kliffoth“ už angažovala v 3 piesňach aj operných spevákov.

therion1-2014

V roku 1996 vydala kapela kultový album „Theli“, ktorý odštartoval ich symphonic metalovú éru. Tento album si získal veľké množstvo fanúšikov po celom svete, zozbieral veľmi pozitívne hudobné kritiky a ovplyvnil veľa kapiel. Od vydania kultového „Theli“ uplynulo už 19 rokov a kapela odvtedy vydala 10 albumov, 2 kompilácie a niekoľko live albumov. Therion je veľmi špecifická kapela práve kvôli tomu, že každý album je výrazne odlišný od predchádzajúcich a je inšpirovaný inou tematikou, napr. album „Secret of the Runes“ je inšpirovaný severskou mytológiou. Výborný album „Gothic Kabbalah“ je pre zmenu venovaný osobe Johannesa Bureusa a božskej kabbale, či posledná nahrávka „Les Fleurs Du Mal“ je vo  francúzskom jazyku a je poctou francúzskemu básnikovi Charlesovi Baudelairovi.

Tvorba THERIONU je ovplyvnená  rôznymi mytológiami, mágiou, históriou, kultúrami a tradíciami, pretože Christofer je členom magického rádu Dragon Rouge a jeho veľkou záľubou je práve história. Kapela je rešpektovaná nielen medzi metalovými fanúšikmi, ale aj vo sfére vážnej hudby. Pri nahrávaní albumov sa zúčastňujú rôzne malé či väčšie orchestre napr. pri nahrávaní  dvoj albumu „Sirius B“ a „Lemuria“ sa zúčastnila aj pražská filharmónia. V roku 2006 skupina vystúpila v Palace Hall v Bukurešti s Rumunským národným orchestrom, koncert bol odvysielaný Rumunskou štátnou televíziou. V júni 2007 mal koncert pokračovanie, tentokrát v Miskolci v Maďarsku, kde skupina vystúpila v rámci operného festivalu s Maďarským symfonickým orchestrom. Z tohto koncertu bolo vydané DVD + 2CD.  THERION v súčastnosti pracuje na prvej rock (metalovej) opere.

Ich live vystúpenia sú pre fanúšikov nezabudnuteľným zážitkom, okorenené divadelnými prvkami, výbornou metalovou hudbou skombinovanou s nádhernými ženskými opernými vokálmi a úžasným mužským tenorom, ktorý reprezentuje Thomas Vikstrom – veľmi známa švédska muzikálová a metalová osobnosť.

Na koncerte odznejú najväčšie hity skupiny ako „Rise of Sodomah“ and Gomorrah, „Lemuria“, „To Mega Therion“ či krásne francúzske šansóny prerobené do metalovej podoby nachádzajúce sa na ich poslednom albumu „Les Fleurs Du Mal“.

Skupina možno predstaví aj niečo z pripravovanej rock (metalovej) opery, prípadne pripravovaného albumu. Ich prvá slovenská šou sa uskutoční 18. októbra 2015 v Majesticu a bude to veľkým sviatkom pre všetkých milovníkov kvalitnej metalovej hudby. Ako špeciálny hosť vystúpi poľská progresívno doom metalová legenda LACRIMA.

therion-plagat-2015

Tlačová správa