FATES WARNING VYSTÚPIA V BRATISLAVE UŽ V SOBOTU

FATES WARNING (Usa)
support: SNOVONNE

Sobota 17. marca, Bratislava – Majestic

Kultová americká prog metalová skupina FATES WARNING, založená v roku 1982, vystúpi prvýkrát v Bratislave vo veľkej sále MMC v sobotu 17.marca 2012.
V rámci hudobného štýlu „progressive metal“ sú spoločne s krajanmi  Dream Theater a Queensryche považovaní za jeho popredných priekopníkov a propagátorov. S Dream Theater ich v poslednom období spája oveľa viac, ako len žánrová príbuznosť. Je to meno ich niekdajšieho člena Kevina Moora, ktorý sa podieľal na dvoch z ich ostatných albumov producentsky, ale aj hráčsky. Naviac si s Fates Warning niekoľkokrát zahral aj ich priateľ a fanúšik Mike Portnoy, nakoľko technicky sofistikovaný, precízny a osobitý bubeník Mark Zonder s FW už dlhšie nepôsobí. Odvážni metaloví experimentátori s presahmi do iných žánrov a skvelí hudobníci, využívajúci neštandartné kompozičné postupy, prešli ako väčšina hudobných telies personálnymi obmenami. Výnimkou je len gitarista Jim Matheos s výrazným vplyvom na sound kapely, ktorý v drevných dobách Fates Warning spoluzakladal. Jeho smerom sa patrí dodať aj takú žánrovú nezvyčajnosť, že netrpí záchvatmi šprintujúcich prstov a nekonečných sól, ale sústreďuje sa na dokreslenie nosných melódii do najmenších detailov, často sa zaujímavým spôsobom pohráva s rytmikou skladby. Od roku 1997 najprv pohostinsky, neskôr ako plnohodnotný člen, prijal členstvo vo Fates Warning známy basgitarista  Joey Vera  (Anthrax, OSI, Armored Saint…). Vera účinkuje aj v spoločnom projekte OSI s Moorom, Matheosom a Portnoyom a v Arch/Matheos. Do Bratislavy Fates Warning privedie skvelý spevák a frontman Ray Alder.

Za bicími ako hosť naposledy absolvoval so skupinou turné Nick DiVirgilio (Spocks Beard, Genesis, Peter Gabriel, Tears For Fears), pre aktuálne koncertovanie ponuku prijal Bobby Jarzombek (Halford, Riot, Sebastian Bach).

Fates Warning doposiaľ nahrali desať štúdiových albumov, dva koncertné záznamy a jednu kompiláciu. Album Disconnected (2000) produkoval slávny Terry Brown (Rush, The Rolling Stones, The Who, Joe Cocker, Jimi Hendrix, Eagles…)  

Aktuálna zostava: Ray Alder – spev, Jim Matheos – gitara, Frank  Aresti – gitara, Joey Vera – basgitara, Bobby Jarzombek – bicie.

Tlačová správa