Arjen Anthony Lucassen – Lost In the New Real

ARJEN ANTHONY LUCASSEN (ďalej len ARJEN) je už mnohým poslucháčom progresívnej muziky známy. Tento holandský skladateľ, spevák, jednoducho multiinštrumentalista je známy z projektov AYREON, už neaktívneho AMBEON, STREAM OF PASSION, GUILT MACHINE a STAR ONE. Od založenia projektu AYREON získaval ARJEN obdiv a známosti medzi ostatnými rockovými a metalovými hudobníkmi. Kritici ho začali hodnotiť veľmi pozitívne. Uznávali jeho skladateľské schopnosti a veľkú dávku originality, s ktorou vstúpil na hudobný trh. Postupným striedaním pôsobnosti v týchto projektoch môžeme skonštatovať, že ARJEN vydáva ďalšiu sólovku po dlhých 18.rokoch a tá ma názov „Lost In the New Real“.
ARJEN na dvojdiskovej nahrávke obsluhuje šírokú paletu nástrojov, no prioritne hrá na klávesy a gitary. Na straosti má taktiež aj vokálne časti a to aj napriek tomu, že sám stále sebakriticky hovorí, že nie je dobrý spevák, no ja si myslím presný opak. To, že používa rôzne efekty, myslím len zdôrazňuje mnohokrát len ústredný motív pesničiek a ich témy. Na sólovke „Lost In The New Real“ nefiguruje nijaká extra známa spevácka osobnosť z hudobníckej branže, len bicie nahrával už starý-známy Ed Warby (GOREFEST, STAR ONE). Lucassen dal skôr priestor pár nie veľmi známym hudobníkom, ktorých odvedená robota na sláčíkových a píšťalových nástrojoch je na vysokej úrovni. Tomuto multiništrumentalistovi sa hlavne splnil sen, že hlas rozprávača/doktora, mu na album poskytol Rutger Hauer, herec z jeho najobľúbenejšieho sci-fi filmu „Blade Runner“.

Metalové prevedenie pesničiek ide bokom, aj keď pár tvrdších riffov môžeme započúť. Prioritne, ale ARJEN poňal nahrávku progresívne – rockovo s odkazom na jeho obľúbené skupiny ako PINK FLOYD, THE BEATLES, LED ZEPPELIN a napríklad aj QUEEN. No, nájdete tu aj množstvo iných odkazov v jednotlivých songoch. Ale pozor, nie je to len tupé kopírovanie, ale premyslene vložené hudobné prvky jednotlivých vyššie spomínaných skupín do konceptu Arjenových skladieb. Najmä kombinácia originálnych piesní s interpretáciou iných umelcov je veľmi lákavá.

Príbeh albumu „Lost In The New Real“ hovorí o osobe (pán L), ktorá je prebudená z kryogénneho spánku po viac ako sto rokoch. Vplyv tohto dlhého obdobia sa prejaví práve na jej charaktere. Spomína a rozvíja vo svojich myšlienkach príbehy prizvukujúce rôzne sociálne a aj globálne problémy a vo futuristickom kontexte nabáda na riešenie týchto problémov.

Hudobne je album „Lost In The New Real“ poriadne vyskladaný širokou paletou žánrov, vrátane rocku, hardrocku, folku, experimentálneho rocku a je zaobalená do perfektného zvuku, aký už poznáme od ARJENA z predošlých nahrávok.

Čo sa jednotlivých skladieb týka, silnejšie striedajú slabšie, a takisto som veľmi nepochopil zaradenie skladieb na druhé CD, ktoré trochu narúšajú koncepčný odkaz. Vzniká tak pri počúvaní trochu bodrel. Prvé CD sa mi tým pádom páči viac, a na ňom špeciálne rovnomenná pieseň „Lost In The New Real“. Tú mám zamilovanú už od prvého počutia na viedo kanáli, v ktorom ARJEN sám do podrobna opisuje spôsob nahrávania albumu a predstavuje zúčastnených hostí na albume. A vonkoncom, táto pieseň aj sama o sebe vystihuje presne to, čo môžeme očakávať od celého albumu.

Žáner: progressive rock
Krajina pôvodu: Holandsko
Dátum vydania: 23.4.2012
Vydavateľstvo: Inside Out Music
Web: www.arjenlucassen.com
Zostava:
Arjen Anthony Lucassen – spev, gitara, basgitara, klávesy
Rutger Hauer – hovorené slovo
Wilmer Waarbroek – vokály
Ed Warby – bicie
Rob Snijders – bicie
Ben Mathot – viola
Maaike Peterse – cello
Jeroen Godssens – flauta
Elvya Dulcimer – ženský vokál v „The Battle of Evermore“
Gjalt Lucassen – megafón v „Im The Slime“
Diskografia:
Pools of Sorrow, Waves of Joy – 1994   
Lost in the New Real 2012

Tracklist:
CD 1
The New Real (6:24)
Pink Beatles in a Purple Zeppelin (3:36)
Parental Procreation Permit (5:03)
When Im a Hundred Sixty-four (2:30)
E-police (4:07)
Dont Switch Me Off (4:06)
Dr. Slumbers Eternity Home (3:51)
Yellowstone Memorial Day (3:31)
Where Pigs Fly (3:47)
Lost in the New Real (10:19)
Behind the New Real (Video) (13:45)

CD 2
Our Imperfect Race (6:27)
Welcome to the Machine (Pink Floyd cover) (4:45)
So Is There No God? (4:41)
Veteran of the Psychic Wars (Blue Öyster Cult cover) (4:34)
The Social Recluse (3:35)
The Battle of Evermore (Led Zeppelin cover) (5:28)
The Space Hotel (3:49)
Some Other Time (The Alan Parsons Project cover) (4:06)
You Have Entered the Reality Zone (3:24)
Im the Slime (Frank Zappa cover) (2:53)
Behind the Artwork (Video) (13:35)

Definitíva:
Nenechajte sa odradiť tým, že album
 nie je čistý metal. Za vypočutie
 toto umelecké dielko určite stojí.
Album „Lost In The New Real“
je užasná oddychovka aj pre náročnejších poslucháčov.

Autor: Scream

Hodnotenie autora: 7,5 / 10

1 – absolútny prepadák, 2 – otrasné, 3 – slabé, ale stojí za povšimnutie, 4 – priemer s nedostatkami, 5 – priemer s ambíciami, 6 – dobré, 7 – veľmi dobré, ostane dlho v pamäti, 8 – výborné, 9 – strhujúce, nezabudnuteľné dielo, 10 – genialita, pravá Valhalla