Kataklysm – Heavens Venom

Od čias, kedy sa momentálne ústredná postava kanaďanov Kataklysm, teda vokalista Maurizio Iacono presunul z postu basgitaristu na post speváka ubehlo už naozaj veľa času. Najpopulárnejší album Shadows and Dust započal v roku 2002, akoby novú éru kapely, kedy sa ich death metal stal oveľa prístupnejší a melodickejší. Posledným štúdiovým albumom Prevail sa snažila kapela oživiť spomienky a bol opäť o čosi tvrdší. V auguste vyšiel tejto štvorici muzikantov jubilejný desiaty štúdiový album s provokačným názvom Heavens Venom.

Hneď od úvodnej skladby A Soulles God viete čo máte pustené. Dnes už klasický rozbeh týchto kanaďanov. Smrtiace tempo vystrieda melodický a úderný refrén. Všetko je postavené na tvrdých a hutných riffoch. Kataklysm dokážu napísať naozaj metalové hymny a nie je tomu inak ani na novom albume. Jednou z takých je aj štvorka Push the Venom, ku ktorej kapela natočila aj videoklip. Push the Venom je pestrou jazdou alá Kataklysm, kde vynikajú bicie a šlapavé tempo. Od takto zabehnutej kapely nemožno čakať zmenu štýlu. Maurizio Iacono a spol. veľmi dobre vedia po čom ich fanúšikovia túžia a to sa im snažia predložiť na striebornom podnose na každom albume. Po tvrdšom albume Prevail sa novinka podobá viacej na štyri roky starý album In the Arms of Devastation. Najmä v druhej polovici, od skladby As the Wall Collapsed, ktorá je oveľa melodickejšia a v tomto tempe už pokračuje album až do konca. Nepochybujem o tom, že okrem spomínanej Push the Venom sa fanúšikom zapáči najmä druhá polka Heavens Venom. Taká At the Edge of the World alebo Suicide River zaujmú najmä na koncertoch. Pristaviť sa chcem aj pri bonusovej skladbe Das Feuer Lebt, ktorá je v nemčine. Dôvodom je veľký úspech kapely, práve v tejto krajine. Kataklysm mám naozaj rád, ale v niektorých momentoch sa mi zdá, že strácajú skladateľský dych. Novinka sa nesie, možno až v príliš prísnych mantineloch, dnes už v podaní tejto štvorice melodického death metalu. Mám z nej naozaj rozpačité pocity. Na strane jednej mi ponúkla osvedčené postupy, ktoré mám rád, no od albumu Shadows and Dust sa akoby stále točili v začarovanom kruhu. Heavens Venom ma naozaj ničím neprekvapil a iba tak prešiel mojimi ušami.

Heavens Venom si nájde dôstojné miesto v bohatej diskografii kapely. Kataklysm opäť ponúkli melodickú a údernú jazdu v death metalových vodách. Niektoré skladby ako Push the Venom, As the Wall Collapsed, At the Edge of the World, Suicide River alebo aj záverečná Blind Saviour, v ktorej sa Maurizio prezentoval skoro až blackovým škrekotom. Nie je to málo, no pri takejto kapele, akou je Kataklysm, by po 8 rokoch a v podstate už 4 albumoch čakal fanúšik aj nejaký moment prekvapenia. Stále vsádzať na tie isté prvky človeka, už časom omrzia.

Žáner: melodic death metal
Krajina pôvodu: Kanada
Vydavateľstvo: Nuclear Blast, 2010
Web: www.myspace.com/kataklysm

Zostava:
Maurizio Iacono – vokály
Jean-Francois Dagenais – gitara
Stéphane Barbe – basgitara
Max Duhamel – bicie

Diskografia:
Sorcery – 1995
Temple of Knowledge (Kataklysm Part III.) – 1996
Victims of This Fallen World – 1998
The Prophecy (Stigmata of the Immaculate) – 2000
Epic: The Poetry of War – 2001
Shadows and Dust – 2002
Serenity In Fire – 2004
In the Arms of Devastation – 2006
Prevail – 2008
Heavens Venom – 2010

Tracklist:
A Soulles God (5:42)
Determined /Vows of Vengeance/ (4:48)
Faith Made of Shrapnel (5:37)
Push the Venom (3:27)
Hail the Renegade (5:27)
As the Wall Collapses (4:51)
Numb And Intoxicated (3:26)
At the Edge of the World (3:59)
Suicide River (4:02)
Blind Saviour (5:19)

Definitíva:
Novinka vás určite neprekvapí.
Kataklysm opäť vsadili na osvedčené postupy,
ktoré v tomto prípade fungujú.
Miestami sa mi však zdá, že kapela
akoby už vyčerpala studňu nápadov.
Odporučil by som ubrať na melodickosti.

Autor: Stillborn


 
Hodnotenie autora: 6,5 / 10

1 – absolútny prepadák, 2 – otrasné, 3 – slabé, ale stojí za povšimnutie, 4 – priemer s nedostatkami, 5 – priemer s ambíciami, 6 – dobré, 7 – veľmi dobré, ostane dlho v pamäti, 8 – výborné, 9 – strhujúce, nezabudnuteľné dielo, 10 – genialita, pravá Valhalla