Predali viac než milión kusov albumov, podporujú vojenských veteránov. Tu je 5 faktov o FIVE FINGER DEATH PUNCH

Americká skupina FIVE FINGER DEATH PUNCH vystúpi na Slovensku v posledný májový deň.

FIVE FINGER DEATH PUNCH

BRATISLAVA. Americká skupina FIVE FINGER DEATH PUNCH je jednou z najúspešnejších metalových kapiel posledného desaťročia, mnohí ich prirovnávajú dokonca k METALLICE.

A práve s touto legendárnou skupinou sú FIVE FINGER DEATH PUNCH momentálne na svetovom turné 2023, z ktorého si odskočia odohrať koncert aj do Bratislavy, ktorý sa uskutoční koncom mája.

Keď táto skupina vstúpila na metalovú scénu, ich popularita začala veľmi rýchlo stúpať a fanúšikovia od nich požadovali stále viac a viac novej hudby. V súčasnosti už majú za sebou miliónové predaja albumov, opakované hudobné ocenenia a vypredávajú koncertné haly po celom svete.

Organizátori slovenského koncertu – agentúra Vivien pripravila 5 faktov o FIVE FINGER DEATH PUNCH, ktoré ste možno doteraz nevedeli.

1 – Názov skupiny je inšpirovaný filmom

Názov kapely je inšpirovaný kung-fu filmom „King Boxer (Five Fingers of Death)“. Ide o snímku z roku 1972 rokov, ktorá v Amerike svojho času spôsobil doslova kung-fu boom a dokonca získala uznania kritikov i divákov. Zápletka sa drží klasickej schémy zločin-tréning-pomsta, vo filme si vychutnáte bojové umenie majstrov, učňov a japonských zabijakov, ale aj obľúbené súboje medzi školami. A ako sa ukázalo, pomenovať kapelu podľa filmu, ktorý spôsobil okolo tohto bojového umenia v USA ošiaľ, bol skvelý nápad.

2 – Z ich druhého albumu bolo predaných viac ako milión kusov

„War is the Answer“ je názov druhého albumu tejto kapely, ktorý ich preslávil. Predali z neho viac ako milión kópií. FIVE FINGER DEATH PUNCH tak odštartovali svoju hviezdnu kariéru a koncertovanie po krajine i celom svete. Odvtedy hrávajú na najväčších festivaloch a v športových arénach.

3 – Koncertné vystúpenie FIVE FINGER DEATH PUNCH na festivale Download 2010 muselo byť skrátené z bezpečnostných dôvodov

Obrovský dav fanúšikov je snom každej kapely, no keď sa ich ocitne na pódiu v jednom momente príliš veľa, môže to byť nebezpečné. Počas vystúpenia FIVE FINGER DEATH PUNCH na Download festivale prichádzalo na pódium príliš veľa fanúšikov. Organizátori síce dovolili skupine dokončiť aktuálnu skladbu, no po nej museli všetci, vrátane skupiny, pódium opustiť.

4 – Jedna zo skladieb kapely je súčasťou videohry

Jeden z neprekonateľných dôkazov úspechu je, keď sa vaša hudba začne objavovať aj vo videohrách. Týmto Američanom sa to podarilo, keď ich muzika je súčasťou videohry Madden NFL 12. Videohry majú veľa zanietených fanúšikov, ich dôležitou súčasťou je práve hudba, vďaka ktorej si ľudia vedia hru vychutnať, pomáha im navodiť správnu atmosféru a ponoriť sa do deja.

5 – Majú výnimočné prepojenie s Elvisom Presley

FIVE FINGER DEATH PUNCH sa vo svojich textoch často venujú téme vojenských veteránov a ich neľahkému civilnému životu po pôsobení v armáde. Skupina pravidelne finančne podporuje charitatívne organizácie, ktoré pomáhajú veteránom. Situácia vojenských vyslúžilcov z Vietnamu, Afganistanu a Iraku je katastrofálna. Množstvo z nich trpí vojnovými traumami, kvôli ktorým nie sú schopní fungovať v normálnom živote.

Prepadajú alkoholizmu, drogovým závislostiam, vznikajú u nich psychické problémy a často sa ocitajú na okraji spoločnosti. Podľa posledných prieskumom je každý štvrtý bezdomovec v USA práve vojenský veterán. FIVE FINGER DEATH PUNCH túto tému vnímajú citlivo, hovoria o nej vo svojich skladbách, bojujú za zlepšenie podmienok života pre veteránov a priamo ich podporujú. Za svoje charitatívne aktivity získali v roku 2015 prestížne ocenenie „Soldier Appreciation Award“ od Asociácie armády spojených národov. Toto ocenenie sa civilistom udeľuje výnimočne a pred nimi ho získal (ako civilista) už len Elvis Presley.

Silu hudobného umenia FIVE FINGER DEATH PUNCH si môžete naplno vychutnať v stredu 31. mája 2023 v Tipos Aréne (štadión O. Nepelu). Lístky sú už v predaji v sieti Ticketportal a na www.vivien.sk.

Banner ku koncertu FIVE FINGER DEATH PUNCH v Bratislave

Tlačové správa